تبلیغات
Theme Designer : Ali Rahimi && javad dashtgard Theme Publisher: Blog Skin && Basij Nasr Theme Url: http://www.blogskin.ir && http://www.Nasr19.ir --> شهدای نوسرا نومیری شهرستان نیشابور - معرفی روستای نوسرا نومیری

شهدای نوسرا نومیری شهرستان نیشابور
ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است.امام خمینی(ره)

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

موضوع: معرفی روستا -

معرفی روستای نوسرا نومیری

این روستا از توابع دهستان سرولایت  بخش سرولایت شهرستان نیشابور می باشد که در 83 کیلومتری شمال غربی شهر نیشابور قرار گرفته است.

نوسرا نومیری در ارتفاع 1535 متری از سطح دریای آزاد و در 36درجه و 46 دقیقه و 3 ثانیه عرض شمالی (فاصله از خط استوا) و در 58 درجه 23 دقیقه و 23 دقیقه و 46 ثانیه طول شرقی (فاصله از نصف النهار مبدأ) واقع گشته است .

روستا دارای دو محله اصلی نوسرا و نومیری می باشد. تقسیم روستا به این دو قسمت توسط رودخانه فصلی سرولایت است که از بین شان می گذرد.این رود خانه از کوه های ینگجه  و خایسک در شمال غربی روستا سرچشمه می گیرد و پس از عبور از نوسرا نومیری و و عبور از منطقه سرولایت به کالشور جوین می ریزد. بیشتر ایام سال این کال خشک و بدون آب است خصوصا که در بالا دست و در روستای ینگجه بر روی آن سد بسته شده است.

اگر چه سال های سال این دو محله از هم جدا بوده و از نظر تقسیمت کشوری دو روستای جداگانه محسوب می شد اما با تلاش مردم محل و بزرگترها و شورای اسلامی  هر دو روستا تصمیم گرفته شد با هم ادغام شده و به یک روستا تبدیل شوند . از قدیم هر وقت نام این دو روستا در سر ولایت و نیشابور مطرح می شد با هم گفته می شد. به همین جهت نام روستا پس از ادغام نام نوسرا نومیری شد.

دولت هم از این طرح مردمی حمایت کرد و در 4 خرداد 1388 آن را تصویب نمود. متن مصوبه دولت در این زمینه :

6/3/1388  شماره49808/ت34834ك   وزارت كشور

 تصویب‌نامه درخصوص ادغام روستاهای « نوسرا» و « نومیری» از توابع دهستان سرولایت بخش سرولایت شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی به نام روستای « نوسرانومیری»

       وزیران عضو كمیسیون سیاسی و دفاعی در جلسه مورخ 6/2/1388 بنا به پیشنهاد شماره 218/42/4/1 مورخ 6/1/1385 وزارت كشور و به استناد ماده (13) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات كشوری ـ مصوب 1362ـ و با رعایت جزء (د)  بند (1) تصویب‌نامه شماره 158802/ت38854ه‍ مورخ 1/10/1386 تصویب نمودند:

1ـ روستاهای « نوسرا» و « نومیری» از توابع دهستان سرولایت بخش سرولایت شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی با یكدیگر ادغام و به عنوان یك روستای واحد به نام روستای « نوسرانومیری» شناخته می‌شود.

       این تصویب‌نامه در تاریخ 4/3/1388 به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده‌است.

معاون اول رئیس جمهور ـ پرویز داودی 

روستا از شمال به عاشق کوه از کوه های معروف سرولایت محدود می گردد.این کوه 2300متر ارتفاع دارد.

 در شمال غربی آن روستای بیدخان ، در غرب روستای خواجه آباد ، در جنوب غربی روستای زیگ ، در جنوب روستای انچگان ، در شرق روستای سلطان میدان و از شمال شرقی به روستای شیخ مصطفی محدود می گردد.

روستا از نظر کشاورزی دارای زمین های حاصلخیز آبی و دیم می باشد که بوسیله کشاورزان به صورت کشت دیم و کشت آبی در آنها فعالیت صورت می گیرد.

زمین های دیم در فاصله 2 کیلومتری شمال روستا و متصل به عاشق کوه است. دامنه های این کوه از لحاظ پوشش گیاهی دارای اهمیت بسیار فراوان است و در رونق دامداری و تامین علوفه گله های گوسفند این روستا و روستا های اطراف نقش بسزایی دارد.

از مهمترین گونه ای گیاهی آن می توان به بزگورک ، آویشن ، چای کوهی و دیگر گیاهان دارویی اشاره کرد که در فصول بهار و تابستان توسط اهالی برداشت و استفاده می گردد.آهو ،گرگ ،کبک و خوک از جمله حیوانات وحشی عاشق کوه است.

در کوههای این قسمت شرایط زمین شناسی برای استفاده از معدن مناسب است.سنگ های بسیار خوبی برای ساختمان سازی دارد که توسط اهالی روستاهای اطراف استفاده می شود.

در قسمت جنوب روستا معادنی وجود دارد که هم اکنون در حال بهره برداری است مثل پوکه قرمز ساختمانی که در ساختمان سازی استفاده گسترده دارد و پس از استخراج به شهرستانهای اطراف ارسال می گردد.

معدن فیروزه عاشق کوه چند سالی است که بدون استفاده و به صورت متروکه باقی مانده است.معدن گچ از جمله معادن موجود در نوسرا نومیری است. خاک رس قرمز از دیگر معادن روستاست که برای تنور سازی و کندو سازی از صنایع سنتی و رو به فراموشی منطقه کابرد داشته ودارد.

وجود آثار روستاهای بسیار قدیمی در اطراف نوسرا نومیری همیشه مکانی مناسب برای جویندگان و قاچاقچیان گنج ها و آثار باستانی بوده است.

چند قنات در اطراف روستا سبب رونق کشاورزی آبی شده است.

قنات نوسرا که متصل به روستای خواجه آباد بوده و دارای آب فراوان بوده و از قدمت طولانی برخوردار است.عمق کم چاه های این قنات نشان از منابع غنی آب زیرزمینی دارد.عمیق ترین چاه(مادرچاه) 4متر و طول آن حدود یک کیلومتر است.

قنات دیگر قنات جندلی نام دارد که عمق چاه های آن 2 تا 3 متر است. آبی بسیار گوارا دارد و از گذشته های دور برای کشاورزی و تامین آب نوشیدنی اهالی استفاده مسی شده است.

قنات معروف دیگر قنات چهار باغ است که از کلاته ها و مزارع روستای نوسرا نومیری می باشد و متصل به روستای انچگان است.با وقوع خشکسالی های اخیر بسیار کم آب شده است. در تابستان آب خنکی دارد و زمین های حاصلخیز آن تشنه مانده است.

در اطراف این قنات در گذشته دارای 4 باغ بزرگ بوده است و 5تا6 خانوار در آن زندگی می کردند که بعد ها 2 خانوار به انچگان رفته و آنجا ساکن شده اند و چند خانوار دیگر هم به محل نومیری آمده و آنجا روستای نومیری را ساختند که هم اکنون به نومیری قدیم معروف است.

جدول مشخصات قنات های نوسرا نومیری از بانک قنات های ایران

نام قنات

نام محله روستا

طول قنات

عمق مادر چاه

تعداد میله چاه

فاصله مظهر تا محل

دبی

Lit/s

چهارباغ

نومیری

300

5

10

1500

20

 چهارباغ

نوسرا

1200

15

70

1000

10

 نوسرا

نوسرا

2000

20

70

1500

35

 جندلی

نوسرا

1500

15

60

1000

15

دو محله روستا در سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385جمعا 453 نفر جمعیت داشته اند که 264 نفرشان در محله نومیری و 189 نفر در محله نوسرا ساکن بوده اند.

مهمترین محصولات روستا گندم ، جو ، چغندر قند ، یونجه و سیب زمینی معروف سرولایتی است.از گندم تولیدی روستا انواع نان تنوری محلی توسط زنان روستا پخت می شود که در منطقه زبان زد است.

با فعالیت دامداری محصولات لبنی مانند ماست پوستی ، روغن حیوانی (روغن زرد)بسیار اعلا ، سرشیر ، کره ، ماست و دوغ و گوشت تولید می شود.  

از نظر فرهنگی روستا در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد.آموزش رسمی و غیر رسمی(مکتب خانه ای)از قدمت بسیار طولانی برخودار است.

از معلمان قدیمی روستا مرحوم حاج شیخ طلوعی بود که هنوز بسیاری از پیران اهالی از او که عربی و قرآن تدریس می کرد به یاد دارند.

بیش از 100نفر از اهالی روستا فرهنگی هستند که در شهر های مختلف از جمله چکنه ، نیشابور ،مشهد ،قوچان و سبزوار مشغول به خدمت در آموزش و پرورش هستند.

تعدادی نیز در کسوت استادی دانشگاه در مراکز دانشگاهی و عده ای هم پزشک و  نیروی نظامی و انتظامی به ارایه خدمت به هم وطنان مشغول هستند.

   در هر محله روستا مسجدی بزرگ وجود دارد که در ایام عزاداری محرم بیش از 1000نفر جمعیت را در خود جای می دهند.

با توجه به قدیمی بودن مسجد محله نوسرا مسجدی جدید به همت خیرین گروه بهمن کشور کویت احداث شده است.

حمام قدیمی و خزینه ای نوسرا که از ساج و سنگ درست شده است اکنون به عنوان اثر باستانی ملی به ثبت میراث فرهنگی رسیده است.

تهیه کننده : محمد حیدری معلم دبستان شهدای شوری و از اهالی نوسرا نومیری    زیر نظر محمد تاجیک دبیر جغرافیای شهرستان فیروزه نوشته شده در جمعه 1 مهر 1390 توسط خادم الشهداء
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار سایت
Blog Skin
جنگ دفاع مقدسوصیت شهدا